Jak pokonać 100 kandydatów do jednej oferty pracy?Niniejszy darmowy ebook zawiera fragment
pełnej wersji pod tytułem:

Jak pokonać 100 kandydatów do jednej oferty pracy?
Aby przeczytać informacje o pełnej wersji, kliknij tutaj
Darmowa publikacja dostarczona przez


darmoweebooki24.plNiniejsza publikacja może być kopiowana, oraz dowolnie rozprowadzana tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez Wydawcę. Zabronione są jakiekolwiek zmiany w zawartości publikacji bez pisemnej zgody wydawcy. Zabrania się jej odsprzedaży, zgodnie z regulaminem Wydawnictwa Złote Myśli.


© Copyright for Polish edition by ZloteMysli.pl

Data: 14.05.2008


Tytuł: Praca, praca, praca...

Autor: Miłosz Młynarz

Wydanie IVProjekt okładki: Joanna Kopik

Korekta: Anna Grabka

Skład: Anna Popis-Witkowska


Internetowe Wydawnictwo Złote Myśli sp. z o.o.

ul. Daszyńskiego 5

44-100 Gliwice

WWW: www. ZloteMysli.pl

EMAIL: kontakt@zlotemysli.pl


Wszelkie prawa zastrzeżone.

All rights reserved.
Wstęp

Obecne procesy zatrudniania pracowników w Polsce można krótko opisać w następujący sposób: o jedno miejsce pracy ubiega się co najmniej kilku kandydatów, posiadających bardzo zbliżone kwalifikacje oraz doświadczenie. W takiej sytuacji coraz częściej o tym, czy to właśnie Ty dostaniesz pracę, decyduje Twoja umiejętność "sprzedania siebie" potencjalnemu pracodawcy. W profesjonalnych procesach rekrutacji, z którymi dość już często (niestety jeszcze nie tak często) możesz zetknąć się w naszym kraju, tylko właściwe przygotowanie swoich dokumentów aplikacyjnych oraz siebie może tą upragnioną pracę Ci przynieść.

Niniejsza książka nauczy Cię, jak zacząć efektywnie poszukiwać pracy, jak przygotować swoje dokumenty, jak uczestniczyć w ćwiczeniach i rozmowach, które stanowią kolejne etapy procesu rekrutacji. Na podstawie własnego doświadczenia zawodowego w tej dziedzinie przedstawię Ci, jak starać się o pracę, niezależnie od tego, czy chcesz zostać pracownikiem na produkcji, specjalistą czy menedżerem - prowadziłem nabór na wszystkie te stanowiska i z pewnością zawsze poradzę Ci coś sensownego.

Na rynku można znaleźć wiele podręczników, poruszających podobne tematy, ale większość z nich to publikacje zachodnie, nie uwzględniające z natury rzeczy polskiej specyfiki. Mało jest też takich pozycji, które na wzór zachodni pisane byłyby przez praktyków rekrutacji, mających w niej rzeczywiste doświadczenie. W Polsce pracownicy biur konsultingowych i podobnych firm (uważani dość powszechnie, acz błędnie, za specjalistów w poszukiwaniu kandydatów do pracy), zajmują się głównie sprzedażą usług, będąc bardziej handlowcami niż rekrutującymi. Osób wyspecjalizowanych wyłącznie w rekrutacji i staffingu jest bardzo mało.

Autor niniejszej publikacji zetknął się z dziesiątkami tysięcy aplikacji, przeprowadził kilka tysięcy sesji testów i ćwiczeń AC. Odbyłem też prawie tysiąc rozmów z kandydatami na najróżniejsze stanowiska - sądzę więc, że moje doświadczenie przyda Ci się, Czytelniku, w znalezieniu pracy, która przynosiłaby Ci satysfakcję i dochody.

Wielu ludzi sądzi, że taką pracę można otrzymać jedynie dzięki znajomościom. Po części mają rację - zawsze lepiej mieć znajomych na jakichś stanowiskach. Ale na szczęście to nie jest jedyna droga: jeśli potrafisz właściwie przygotować swoje podanie, potem korzystnie wypaść na ćwiczeniach i rozmowach, stwarzasz sobie wielką szansę, jeśli masz dość bezrobocia lub właśnie skończyłeś studia. I w tym właśnie chcę Ci pomóc.

1. Jak szukać pracy?

Sposoby szukania pracy różnią się w zależności od kwalifikacji, które posiadasz i stanowiska, o które chcesz się ubiegać. W podrozdziale pierwszym przeczytasz, co robić, jeśli chcesz pracować na produkcji, w utrzymaniu ruchu, magazynie, sklepie, markecie, w drugim zaś, jak szukać posady specjalisty czy kierownika.

1.1. Prace na niższym szczeblu

Pracę nie wymagającą np. wyższego wykształcenia jest łatwiej znaleźć, ale i łatwiej paść ofiarą oszustów, zarabiających na poszukujących pracy ludziach. Wystarczy śledzić ogłoszenia i wysyłać swoje podania lub dzwonić pod podane numery. Należy jednak przestrzegać pewnych reguł. Oto najważniejsze z nich: 1. Starannie przeczytaj ogłoszenie. Jeśli wymagane są dokumenty, kwalifikacje, uprawnienia, uregulowany stosunek do służby wojskowej, niekaralność, określone wykształcenie czy doświadczenie, a Ty nie pasujesz do tego opisu - zrezygnuj z odpowiadania na ogłoszenie. Stracisz wtedy tylko czas, ewentualnie pieniądze na znaczek, a Twoja oferta trafi i tak do kosza. Jeżeli bardzo zależy Ci na pracy i okłamiesz pracodawcę, może Ci grozić nawet wypowiedzenie dyscyplinarne.

 2. Na rynku pracy zdarzają się oszuści: popatrz, jaki jest kontakt, podany w ogłoszeniu i czy oferuje ono od razu wysokie zarobki. Nie daj się oszukać!!! Jeżeli pracodawca oferuje Ci od razu, w treści ogłoszenia, zarobki rzędu kilkuset czy kilku tysięcy złotych, jako kontakt podaje telefon komórkowy, a ogłoszenie znajduje się w rubryce "Drobne", nawet niech Ci przez myśl nie przejdzie, żeby tam zadzwonić! Całkiem możliwe, że dodzwonisz się na płatny numer 0-700, a pewne, że nie dostaniesz żadnej pracy. Gdyby dający takie ogłoszenie rzeczywiście tak świetnie zarabiał, byłoby go stać na duże ogłoszenie.

 3. Nie daj się też nabrać na ładne nazwy stanowisk (np. "specjalista ds. reklamy" to to samo, co "akwizytor") ani na "zachodnią firmę, poszukującą ludzi" (firmy zachodnie oferujące uczciwą pracę stać na duże ogłoszenia, nawet, jeśli chodzi o pracowników produkcji).

 4. Tak samo traktuj oferty prac chałupniczych, składania długopisów, prac za granicą, na platformach wiertniczych itp. Jeżeli firma czy osoba podaje np. adres, numer skrzynki pocztowej i wymaga np. załączenia znaczków, daj sobie spokój - to oszuści. Firmy, oferujące legalnie pośrednictwo w uzyskaniu pracy za granicą, muszą posiadać koncesję Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej. I oczywiście muszą ją Ci pokazać!

 5. Oszuści często na krótki czas wynajmują lokale, gdzie prowadzą biura. Sprawdź, czy pośrednik pracy, z którego usług chcesz skorzystać, prowadzi swą działalność co najmniej od roku pod tym samym adresem. Nie płać za żadne informacje! Nikt nie ma prawa żądać od Ciebie pieniędzy np. za podanie adresu firmy, która chciałaby Cię zatrudnić - jeśli spotkasz się z takim żądaniem, masz do czynienia z oszustem! Nie podpisuj też niczego przed przeczytaniem! Oszust może Ci podsunąć oświadczenie, że zapłaciłeś mu dobrowolnie np. za umieszczenie Twojej oferty pracy w bazie danych, odbycie rozmowy kwalifikacyjnej itp. - wtedy nie odzyskasz na drodze prawnej swoich pieniędzy, nawet, jeśli później się w oszustwie zorientujesz. Nikt nie ma prawa do opłat za takie czynności!Tych zasad najlepiej przestrzegać, jeśli chcesz dostać porządną pracę, odpowiadając na ogłoszenie.

  Bardzo dobrze jest popytać swoich znajomych, którzy gdzieś pracują, czy w ich zakładzie nie potrzeba kogoś do pracy. Zwłaszcza w dużych fabrykach rotacja kadr jest dość spora i zawsze może się zdarzyć, że akurat jest wolne miejsce. Jeśli nawet nie, to zawsze warto złożyć podanie - duże zakłady mają swoje bazy kandydatów i przy nadarzającej się okazji Twoje podanie może zostać rozpatrzone. Jeżeli nie masz takich znajomych, udaj się lub zadzwoń do zakładów pracy sama/sam i dowiedz się o taką możliwość. Może nie zadziała to od razu, ale na pewno zwiększysz swoje szanse.

Gdzie znaleźć ogłoszenia na niższe stanowiska? Źródła są dwa: prasa i Internet. Większe firmy ogłaszają się w poniedziałkowym dodatku do "Gazety Wyborczej", również przydatna jest tam lektura ogłoszeń drobnych, (ale pamiętaj o omówionych wcześniej zasadach!) Oprócz tego należy śledzić prasę lokalną. Internet jest bardzo pożyteczną i wydajną drogą poszukiwania pracy. Jeśli nie masz do niego dostępu, wydaj kilka złotych na kafejkę internetową, (jeśli nie wiesz, co to jest lub gdzie ją znaleźć, zapytaj znaną Ci osobę w wieku szkolnym, a otrzymasz wyczerpującą informację). W Internecie najlepiej jest przeszukać strony miejscowości, w której mieszkasz. Na pewno jest tam link do ogłoszeń, a w ogłoszeniach znajduje się dział "Praca". Jeśli nie potrafisz posługiwać się komputerem, poproś o pomoc kogoś młodszego - będziesz zaskoczony, ile ofert można znaleźć w sieci!

1.2. Prace na wyższym szczeblu

Osoby posiadające wyższe wykształcenie i ubiegające się o stanowiska specjalistyczne mają w zasadzie do wyboru te same media: prasę i Internet, ale i o wiele większą możliwość korzystania z nich. Dodatkowym, bardzo cennym źródłem ofert pracy dla absolwentów są uniwersyteckie biura karier (w ten sposób sam zacząłem swoją karierę w rekrutacji) - nie żałuj czasu, poświęconego na rejestrację w takim biurze: może się zwrócić z nawiązką!

Odpowiadając na ogłoszenie, należy kierować się takimi samymi zasadami, jak osoba z niższym wykształceniem. Powszechnym błędem jest odpowiadanie na każde ogłoszenie, wymagające wyższego wykształcenia - jeżeli Twoje doświadczenie lub inne wymagane przez pracodawcę cechy nie są zgodne z opisem, nie miej złudzeń: straciłaś\eś czas i tylko się rozczarujesz, a Twoje papiery trafią prościutko do kosza.

Studenci i absolwenci, jeśli chodzi o oferty pracy, mają także do dyspozycji rozwijające się dynamicznie w ostatnich latach narzędzia: organizowane przez uczelnie targi pracy, gdzie prezentują się najwięksi pracodawcy oraz przedstawiane przez wielkie firmy na swoich stronach internetowych konkretne problemy, które należy rozwiązać (on-line case studies). Dotyczą one wybranych działów danego przedsiębiorstwa (najczęściej logistyki, marketingu, sprzedaży, HR) i mają za zadanie zbadać wiedzę fachową oraz kreatywność kandydatów. Najlepiej rozwiązujący takie problemy kandydaci zostają następnie poddani rutynowemu procesowi rekrutacji.

Najpopularniejszą formą starania się o pracę wśród ludzi z wyższym wykształceniem, mających dostęp do Internetu, jest korzystanie ze specjalistycznych portali (vortali), które oferują rejestrację w swojej bazie danych, przeglądanie złożonych przez pracodawców ofert oraz informowanie kandydata o odpowiadających jego profilowi ofertach. Wśród najbardziej znanych polskich vortali można tu wymienić: www.jobpilot.pl, www.hrk.pl, www.people.com.pl, www.cvonline.pl. Bardzo profesjonalnie zaprojektowanym vortalem zagranicznym jest z kolei www.monster.com . Korzystanie z tego rodzaju usług nie zapewnia jednak, co trzeba tutaj z całym naciskiem stwierdzić, znalezienia pracy. Polskie vortale są bowiem uzależnione od zleceniodawców i na ich poszukiwanie poświęcają najwięcej czasu. Z tej przyczyny oferty pracy, które możesz od nich dostać, dość często wydatnie odbiegają od Twoich preferencji, które wcześniej określiłeś. By podkreślić swoje zaangażowanie w poszukiwanie pracy dla Ciebie, dostarczają Ci oferty z innego obszaru, niż określiłaś/eś lub też dotyczą one innej specjalizacji zawodowej. Zdanie się więc w całości na usługi vortali nic Ci nie da, musisz przejawiać także własną aktywność.

1.3. Podsumowanie

 1. Pamiętaj, że dzisiaj nikt nie znajdzie Ci pracy za Ciebie.

 2. Nie daj się wykorzystać oszustom - dziś ludzie nie mają skrupułów, gdy chcą zarobić. Pytaj o koncesje, zaświadczenia i nie płać za żadne informacje!

 3. Zawsze przeczytaj najpierw ogłoszenie: pracodawca zamieścił tam wymagania dlatego, żeby wyeliminować zbędnych kandydatów, a nie dlatego, że ma za dużo pieniędzy.

 4. Jeśli nie masz czegoś, co w ogłoszeniu znajduje się w rubryce "WYMAGANE", a odpowiesz na ogłoszenie, straciłaś/eś czas z własnej winy.

 5. Korzystaj ze wszystkich możliwych źródeł, by znaleźć pracę.

Jak skorzystać z wiedzy zawartej w pełnej wersji ebooka?Ta część poradnika dostępna jest w pełnej wersji dostępnej w pełnej wersji w Wydawnictwie Złote Myśli pod adresem:

http://praca.zlotemysli.pl

Kto jeszcze chce wiedzieć jak dokonać najlepszych wyborów w życiu i w pełni wykorzystać swój potencjał?