Budżet domowy pod ostrzałem


Niniejszy darmowy ebook zawiera fragment
pełnej wersji pod tytułem:

Budżet domowy pod ostrzałem
Aby przeczytać informacje o pełnej wersji,
kliknij tutajDarmowa publikacja dostarczona przez


darmoweebooki24.plNiniejsza publikacja może być kopiowana, oraz dowolnie rozprowadzana tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez Wydawcę. Zabronione są jakiekolwiek zmiany w zawartości publikacji bez pisemnej zgody wydawcy. Zabrania się jej od-sprzedaży, zgodnie z regulaminem Wydawnictwa Złote Myśli.


© Copyright for Polish edition by ZloteMysli.pl

Data: 30.06.2009Tytuł: Budżet domowy pod ostrzałem — fragment utworu

Autor: Adrian Hinc


Projekt okładki: Marzena Osuchowicz

Redakcja: Magda Wasilewska, Sylwia Fortuna

Skład: Marcin Górniakowski


Internetowe Wydawnictwo Złote Myśli sp. z o.o.

ul. Daszyńskiego 5

44-100 Gliwice

WWW: www. ZloteMysli.pl

EMAIL: kontakt@zlotemysli.plWszelkie prawa zastrzeżone.

All rights reserved.

Spis treści

Wstęp 5

Przede wszystkim stwórz budżet 7

Nie wstydź się tego, że oszczędzasz 12

Prąd, woda, gaz – po prostu dom 15

Lodówka 16

Oświetlenie i drobny sprzęt AGD 17

Kuchenka elektryczna 19

Piekarnik 21

Pralka 22

Radio, wieża 23

Telewizor 24

Czajnik elektryczny 25

Komputer 26

Kuchenka mikrofalowa 27

Zmywarka 28

Inne urządzenia i czynności 29

Podsumowanie 30

Finanse 32

Konto osobiste 32

Oszczędności 36

Karta kredytowa 37

Kredyt mieszkaniowy 39

Inne kredyty (w tym gotówkowe) 40

Ubezpieczenia 41

Podsumowanie 41

Transport i komunikacja 43

Samochód 43

Inne sposoby 45

Telefon i Internet 47

Telefon stacjonarny 47

Telefon komórkowy 49

Internet 51

Wakacje 52

Zakupy 55

Artykuły spożywcze 56

Odzież 57

Zakupy przez Internet 58

Zakupy na raty 59

Pułapki na zakupach 61

Podsumowanie 64

Rozrywka 65

Kino 66

Teatr 67

Telewizja 67

Prasa 68

Książki 69

Sport 69

Restauracje i jedzenie poza domem 70

Tanio lub za darmo 71

Zdrowie i uroda 72

Korzystaj z ubezpieczenia 73

Fryzjer i kosmetyki 73

Prezenty 74

Edukacja 76

Nałogi 78

Zwiększaj dochody! 80

Podziękowania 83

Nie wstydź się tego, że oszczędzasz

W gruncie rzeczy okazuje się,

że pilnowanie pieniędzy jest bardziej kłopotliwe

niż ich zdobycie.

Michel Eyquem de Montaigne

Czy słyszałeś, żeby ktoś kiedykolwiek wstydził się tego, że jest uczciwy? Albo tego, że pomaga innym? Czy w ogóle często zdarza się, by ludzie wstydzili się rzeczy dobrych? No właśnie – nie. A bycia oszczędnym wielu ludzi się wstydzi. Tak samo duża grupa drwi z oszczędnych. Nazywają ich „dusigroszami”, „skąpcami” itd. Dlaczego właściwie tak jest?

Przede wszystkim dlatego, że istnieją pewne stereotypy. Z nich powstało mnóstwo dowcipów, jak choćby ten o Szkocie, który żeby oszczędzać swoje buty, robił większe kroki. Nikt nie chciałby, żeby mówiono o nim w ten sposób. Ale chodzi przecież o to, by przez mądre decyzje oszczędzać pieniądze, nie tracąc wiele na standardzie życia. Lub często nie tracąc nic.

Reklama, moda i inne czynniki powodują, że wywierana jest na Tobie coraz większa presja. Musisz kupować, musisz wydawać pieniądze. Musisz podążać za trendami, musisz mieć najnowszy gadżet, musisz, musisz, musisz… No właśnie. Czy musisz?

To, co znajdziesz w tej książce, to kilkadziesiąt praktycznych porad na to, jak oszczędzać tysiące złotych rocznie. Ale nie uda Ci się tego zrobić, jeśli nie będziesz do tego przekonany. Musisz przestać bać się być oszczędnym. Nie bój się tego, co powiedzą Twoi znajomi. Może lepiej wytłumacz im, dlaczego to robisz?

Nie bój się porównywać, pytać, wybierać spośród wielu ofert. Skoro masz taką możliwość, to z niej korzystaj. Z czasem odkryjesz w tym radość. Tak, wiem, że to brzmi dziwnie. Ale wierz mi, że może Cię ucieszyć kupienie czegoś dużo taniej, niż pierwotnie zakładałeś, lub uzyskanie rabatu tylko dlatego, że o niego spytałeś.

Pamiętaj jednak, by we wszystkim mieć umiar. Nie kupuj rzeczy wątpliwej jakości – takie oszczędności to kiepski pomysł, bo zazwyczaj nieco droższe rzeczy są dużo lepsze – wystarczą Ci na dłużej. I choć na początku może być to niełatwe, z czasem nauczysz się wybierać rzeczy o najkorzystniejszym stosunku jakości do ceny.

Dla przykładu mały quiz. Załóżmy, że musisz wybrać jeden z czterech poniższych produktów. Nie bierz kalkulatora, postaraj się zaufać tylko własnej intuicji.

  • Produkt A kosztuje 11,42 zł i wystarczy na 223 razy.

  • Produkt B kosztuje 17,38 zł i wystarczy na 255 razy.

  • Produkt C kosztuje 19,11 zł i wystarczy na 386 razy.

  • Produkt D kosztuje 22,94 zł i wystarczy na 444 razy.

Najlepszy stosunek jakości do ceny posiada produkt C. Chociaż nie jest on wcale najtańszy! I o to właśnie chodzi mi w tym poradniku. Nie jest prawdziwym oszczędzaniem wybieranie zawsze najtańszego produktu. Chodzi o to, by wybierać te produkty, które są i dobre, i tanie. Gdyby wszystkie powyższe produkty sprowadzić do ceny najniższego, to można byłoby ich użyć:

  • Produkt A – 223 razy.

  • Produkt B – 168 razy.

  • Produkt C – 231 razy.

  • Produkt D – 221 razy.

Pozbądź się więc wstydu i jak nawołuje w reklamach jedna z sieci sklepów „bądź sknerą”. Z rozsądkiem.

Zdrowie i uroda

Ten, kto ma do zaoferowania jedynie zewnętrzny wygląd,

jest jak książka składająca się z ładnej okładki

i niezapisanych kartek.

Mikołaj Kozakiewicz

Na zdrowiu oszczędzać nie można. To już trochę oklepane stwierdzenie, ale jest w nim mnóstwo prawdy. Czy jednak tutaj można znaleźć jakieś oszczędności?

Korzystaj z ubezpieczenia

Jeśli Twój pracodawca oferuje Ci prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to korzystaj z niego. Nie płać sam za wizyty. Możesz też korzystać z publicznej służby zdrowia, ale wiadomo, z czym się to wiąże.

Jeśli jednak możesz poczekać na wizytę, to zapisz się w swojej przychodni. Skoro opłacasz składki na NFZ, to może warto z tego korzystać? Prywatna opieka cieszy się jednak coraz większą popularnością. Jeżeli nie masz ubezpieczenia w pracy, to zastanów się nad wykupieniem pakietu w firmie ubezpieczeniowej. Zazwyczaj jest to koszt w granicach 100 zł miesięcznie.

Fryzjer i kosmetyki

Zamiast drogiego fryzjera w centrum miasta wybierz tańszy osiedlowy salon. Zamiast chodzić do kosmetyczki, kup maseczkę w sklepie i nałóż ją w domu.

Wybierz kosmetyki tańszych linii lub producentów. Nawet markowe kosmetyki możesz kupować w supermarketach, gdzie często są tańsze niż w drogeriach.

Edukacja

Wiedza jest drugim słońcem dla tych,

którzy ją posiadają.

Heraklit z Efezu

Nie oszczędzaj na edukacji swojej ani swoich dzieci. Pomyśl o dodatkowych kursach i szkoleniach – w czasach kryzysu może nawet jeszcze ważniejszych. Zwiększaj swoją wartość na rynku pracy – to na pewno zaprocentuje.

Jeśli uczysz się języka obcego, to wybierz szkołę, w której za dobry kurs zapłacisz najmniej. Sam, szukając ostatnio szkoły języka angielskiego, widziałem oferty różniące się od siebie nawet o 200 300 zł miesięcznie.

To samo dotyczy studiów – wiele uczelni oferuje bardzo wysoki poziom, a różnice w wysokości czesnego i innych opłat mogą być znaczne. Nie polecam jednak wybierania szkół i uczelni cieszących się złą sławą, których jedynymi atutami są niskie opłaty.

Jeżeli chodzi o dziecko, to zastanów się, czy warto, by uczyło się w prywatnej szkole. Wiele osób posyła swoje dzieci do placówek niepublicznych, które są drogie, a nie zawsze dorównują poziomem placówkom publicznym.

Nowe podręczniki można kupować na kiermaszach organizowanych w szkołach (często ceny niższe o 5-10%), a używane od starszych uczniów lub np. na Allegro. W ramach zwiększania przychodów sprzedawaj nieużywane szkolne podręczniki – jeżeli nie zrobisz tego od razu, to po kilku latach prawdopodobnie nikt ich nie kupi.

Jak skorzystać z wiedzy zawartej w pełnej wersji ebooka?

Jeżeli po przeczytaniu tego fragmentu czujesz wewnętrzną zmianę, z osoby, której nigdy nikt nie mógł namówić na oszczędzanie w prawdziwego pasjonata mądrego wydawania gotówki, to koniecznie musisz poznać wszystkie sposoby na to, jak zostawić na swoim koncie więcej pieniędzy. Zobacz, na czym jeszcze można oszczędzać, kliknij tutaj:

http://budzet-domowy.zlotemysli.pl/

Zapanuj nad absolutnie każdym budżetem domowym, tak aby rocznie pojawiło się o kilka tysięcy więcej.

Polecamy także poradniki:


Sztuka zdobywania pieniedzy – P.T. Barnum

Poznaj sekrety zdobywania pieniędzy jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. Ponadczasowe i niezwykle prawdziwe

Dołącz do elity ludzi, znających zasady bogacenia się według Barnuma. Tylko teraz masz unikalną okazję zdobyć to ponadczasowe dzieło i już dzisiaj zastosować zasady, które przez ponad 100 lat zarabiały fortunę. Teraz Ty możesz dołączyć do światowej elity ludzi znających zasady dostatniego życia P.T. Barnuma.

Wartościowa książka z podstawami dotyczącymi finansów, ucząca patrzenia na sprawę pieniędzy, pracy... w perspektywie długoterminowej. Być może napisana w realiach innych czasów, jednak główne porady są ponadczasowe. Dobra książka dla młodych ludzi zastanawiających się, jak osiągnąć finansową niezależność. Życzę miłej lektury

Zbigniew Wojtczak – KurierInteligentne oszczędzanie – Marcin Jaskulski

W jaki sposób, wprowadzając jedynie kilka drobnych zmian, możesz zacząć oszczędzać naprawdę dużą sumę pieniędzy?

Poradnik "Inteligentne oszczędzanie" to nic innego, jak dobra inwestycja. Koszt jego nabycia zwróci Ci się z nawiązką, pod warunkiem wprowadzenia w życie przynajmniej kilku zmian o których przeczytasz na stronach publikacji. Kolejne sprawią natomiast, że zaczniesz zarabiać dodatkowe pieniądze przy minimalnym nakładzie pracy.

Jak długo można słuchać "prawd objawionych” o energooszczędnych żarówkach czy zakładaniu w aucie instalacji gazowej? Zostawmy inwestycje, które "kiedyś zwrócą się z nawiązką”, a skoncentrujmy na takich działaniach, dzięki którym już dziś poczujemy, że odzyskaliśmy władzę nad swoimi pieniędzmi.

Gorąco polecam tą wspaniałą książkę każdemu kto zawsze ma puste konto w banku na koniec miesiąca. Pieniądze nie trzymały się mnie od dzieciństwa, lubiłem je wydawać. Nie raz sobie obiecywałem że to już koniec ,że od dziś zaczynam oszczędzać lecz niestety wychodziło to z mizernym skutkiem. Po przeczytaniu tek książki, wiem na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać oraz jakie pułapki na mnie mogą czekać.

Krzysiek – Informatyk, administrator sieci, fotograf z zamiłowania